Újra gyorsan emelkednek az energiaárak, de Brüsszel ezúttal is Kijev oldalán áll (VIDEÓ)
Nagy árat fizet Európa, amiért az EU nem lép fel Ukrajnával szemben egy fontos kérdésben. Szakértő a részletekről.
Az Európai Bizottság arra kötelezte a magyar kormányzatot, hogy szüntessék meg a paksi bővítéssel kapcsolatos iratok általános titkosítását – mondta Jávor Benedek, a PM EP-képviselője a Magyar Nemzetnek. A Bizottság szerint sérti az információszabadságot, hogy minden iratot titkosítottak a beruházással összefüggésben, ezért hétfőig be kell nyújtani a vonatkozó törvénymódosítást.
Sérti az információszabadságot a paksi bővítés minden iratának általános jellegű titkosítása, ezért az Európai Bizottság arra kötelezte a magyar kormányzatot, hogy szüntesse meg ezt a helyzetet – mondta Jávor Benedek, a PM EP-képviselője a Magyar Nemzetnek. Jávor azt is elmondta, hogy a titkosítás feloldására vonatkozó törvényjavaslatot legkésőbb hétfőig be kell nyújtani a parlamentnek.
Irányelveket és nemzetközi egyezményt is sért a titkosítás
Jávor még nyáron fordult panasszal az Európai Bizottsághoz, mert szerinte az Alaptörvényt és az uniós jogszabályokat is sérti a paksi bővítéssel kapcsolatos iratok titkosítása. Az Európai Bizottság úgy találta, hogy valóban sérti az információszabadságot, hogy általában véve minden iratot titkosítottak a beruházással összefüggésben.
Az EU-s irányelvek szerint ugyan az üzleti és a nemzetbiztonsági okokból titkos szerződésrészleteket ki kell takarni, de a dokumentumok többi részét nyilvánossá kell tenni. A titkosítás emellett nem felel meg az aarhusi egyezménynek sem, amely a környezeti információk nyilvánosságát és a társadalmi részvétel lehetőségét biztosítja.
Jávor a lapnak elmondta: a Bizottság az utóbbi napokban egyeztetett a kormánnyal, és arra kötelezte a kabinetet, hogy a közösségi jognak megfelelően módosítsa a szabályozást. A parlamentnek az új rendelkezéseket még márciusban el kell fogadnia, és a szabályozásnak legkésőbb áprilisban hatályba kell lépnie – közölte az EP-képviselő.
Jávor megint ki fogja kérni az iratokat
A PM politikusa nem számít arra, hogy az Oroszországgal kötött összes szerződést nyilvánosságra hozzák, de arra igen, hogy legalább az építkezés előkészítését megalapozó dokumentumok és tanulmányok megismerhetők lesznek. Jávor hozzátette: felháborítónak tartja, hogy ismét az Európai Bizottságnak kell megvédenie a magyar állampolgárok érdekeit a kormánnyal szemben.
Az EP-képviselő közölte: amint hatályba lépnek az új szabályok, ki fogja kérni az összes olyan iratot, amelynek a kiadását eddig az atomtörvényre hivatkozva megtagadták, és nyilvánosságra fogja hozni ezeket.
A paksi bővítés kapcsán nem csak az iratok titkosítása miatt vizsgálódik az EU: az is felmerült, hogy sérti a versenyjogi szabályokat, és tiltott állami támogatással valósulhat meg a beruházás.